Тема: Найкращий друг.
Мета:
Навчальна: поглибити знання учнів з
англійської мови під час вивчення тематичного матеріалу; активізувати вживання
вивчених лексичних одиниць з теми «Друзі
і дружба» в усному та писемному
мовленні;
Розвивальна: розвивати комунікативну
компетенцію та мовленнєві здібності
учнів; інтерес до навчально-пізнавальної діяльності; уміння співпраці під час
виконання колективних завдань; критичне
мислення учнів, уміння логічно викладати свої думки; розвивати пізнавальні та
творчі здібності учнів;
Виховна: формувати дружні стосунки
у колективі класу, виховувати культуру
спілкування, працьовитість, старанність, активність, доброзичливість, толерантність.
Метод проведення: інтерактивна навчальна
діяльність як форма особистісно зорієнтованої технології навчання.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник «English-7” Алла Несвіт, комп’ютер,
магнітофон, аудіозапис, картки для роботи в парах і групах, схеми-таблиці,
картки для індивідуальної роботи, символічні «серця ідеальних друзів», штучні
квіти, «Мері Поппінс», лист.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття
іншомовного мовлення.
1.
Привітання.
T. Good morning, children!
Ps. Good morning, teacher!
T. I’m glad to see you.
Ps. We are glad to see you too. T. Sit down, please. How are you today?
P1. I’m fine, thank you.
P2. I’m OK.
P3. I’m so-so.
T. Who is on duty today?
P1. I am.
T. Who is absent?
P. … is/ are absent today./ nobody.
T. … is a journalist today.
P. What is the weather like today?
- The weather is good/bad. It is cold. It’s raining.
- What season is it now?
- It’s autumn.
- What month is it now?
- It’s November.
T. Thank you. Sit down, please. Is everybody ready for the lesson?
Ps. Yes/No.
T. Well, so we began.
2.
Повідомлення теми та мети уроку.
T. The topic of our lesson is “The best friend”. Today we are going to
speak about friends and friendship. We’ll read, discuss, make dialogues, write,
repeat words and words combinations.
3.
Перевірка домашнього завдання.
Учні дома читали текст на с. 47. Учитель дає картки . На них написані
слова. Учні складають із них запитання й відповідають на них.
T. At
home we have read the text on page 47. And now you will do task. Make up questions and answer
them.
1) Helen/ many/ didn’t/ Why/ friendships/develop?
2) Helen/ were/ and/ old/ How/ Natalie?
3) stand/ Helen/ Why/ Natalie/ couldn’t?
4) want/ Natalie/ do/ What/ to/ day/ did/ one/ Helen?
5) Natalie/ did/ Where/ live?
6) was/ to/ Natalie’s/ surprised/ house/ Why/ see/ Helen?
Who is ready?
4. Уведення в іншомовну
атмосферу.
Well. And now tell me what to put on?
Дівчатка говорять що вони одягають.
-
I have a yellow blouse.
-
I have a red skirt.
-
I have a brown trousers.
-
I have a white shirt.
-
My dress is purple.
-
My suit is blue.
ІІ. Основна частина уроку.
1.Лексична робота.
1) We can see with our
… (eyes).
We can hear with our … (ears).
We can do many things with our
… (hands).
2. Crossword.
Down
1. We can eat with it.
2. We can hear with
it.
3. We can wash it.
Across
2. We can see with it.
4. We can smell with it.
5. We can comb it.
Key:
1. mouth, 2. ear, 3.
face; 2. eye, 4. nose, 5. hair.
2. How to describe
people? На дошці/на екрані записані слова: figure, face,
hair, nose, eyes, manners, clothes. Учні дописують відповідні слова.
3. Учні розповідають вірші.
a)
I have one head, two eyes, one nose,
Two arms, two legs, ten
fingers, ten toes.
How many fingers have I got?
Five on my right hand,
Five on my left hand.
How many toes have I got?
Five on my right foot,
Five on my left foot.
b)
I’ve got ten little fingers,
I’ve got ten little toes,
I’ve got two ears,
I’ve got two eyes
And just one little nose.
c)
I have two eyes
And I can see.
I have two ears
And I can hear.
I have a mouth
And I can talk.
I have two legs
And I can walk.
d)
I have two eyes
And I can see
A book and a pen
In front of me.
I see a window
And a door.
I see the ceiling
And the floor.
I have two legs
With which I walk.
I have a tongue
With which I talk.
4. На екрані: Remember!
What does he/she look like?
(appearance)
What is he/she like?
(character)
5. Фонетична зарядка.
a)
Short – long
Oval – round
Happy – sad
b)
I can show you my face
Where everything is on its
place.
With my nose I can smell,
With my eyes I look around,
With my ears I can hear,
With my mouth I can eat.
6. Робота з картками.
а) Перша група знаходить слова.
Find, circle and write the
word of character.
F
|
T
|
O
|
B
|
K
|
I
|
N
|
D
|
X
|
S
|
W
|
H
|
E
|
L
|
P
|
F
|
U
|
L
|
Q
|
A
|
E
|
T
|
R
|
T
|
I
|
D
|
Y
|
L
|
Y
|
C
|
T
|
P
|
Z
|
V
|
H
|
O
|
N
|
E
|
S
|
T
|
M
|
E
|
A
|
N
|
V
|
C
|
K
|
J
|
L
|
W
|
S
|
F
|
G
|
K
|
A
|
K
|
T
|
I
|
V
|
E
|
Z
|
B
|
F
|
R
|
I
|
E
|
N
|
D
|
L
|
Y
|
O
|
P
|
T
|
I
|
M
|
I
|
S
|
T
|
I
|
C
|
V
|
T
|
A
|
L
|
K
|
A
|
T
|
I
|
V
|
E
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Key: kind, helpful, tidy, honest, mean, shy, active,
friendly, optimistic, talkative.
б) Друга група вставляє пропущені букви. Fill in the missing
letters.
Seri-us, e-sy- going,
relia-le, me-an, hon-st, pol-te, optim-stic, n-at, ag-ressive, cl-ver,
fri-ndly, helpf-l, k-nd, st-pid, br-ve.
в) Третя група розділяє
слова на дві колонки.
Positive-negative.
Helpful, kind, brave, lazy,
boring, stupid, hard-working, nervous, tidy, responsible, serious, disciplined,
sociable, easy-going, reliable, generous, mean, honest, forgetful, selfish,
energetic, tolerant, polite, optimistic, shy, neat, aggressive, untidy, clever,
friendly.
7. Робота в парах. Group work. Match the parts of the proverbs.
1) A friend in need … a) by friendship.
2) Money can’t … b) no man.
3) One man … c) is a friend
indeed.
7. Гра « Клумба вражень». На пелюстках квітки
написати по одній якості. А в кінці скласти букет.
8. Розвиток діалогічного мовлення. Рольова гра. Учні складають в парах
діалоги і розповідають їх.( з опорою і без).
9. Робота в групах. Group work.
a) “ A heart of an
ideal friend”.( Серце ідеального друга). Учні пишуть на символічному серці слова про ідеального друга/ подругу.
b) What knows a poems about
friend?
1. My friend is pretty, my
friend is nice.
She has a short nose and
beautiful eyes.
Her full lips are rosy too.
Her little face is round,
Her ears are small.
I love my dear friend best of
all.
2. My friends are good
And very clever
I like my friends
And that’s forever.
My friend’s
Very handsome boy
And with him
We have much joy.
My friend’s a very clever girl
She is not naughty, not at
all.
My friend’s a very pretty girl
She is well-bred and merry
She is not lazy, she is good.
And she is never angry.
10. Аудіювання. Учні cлухають запис про друга і
відповідають на запитання вчителя.
T. 1) Who is write the letter?
(Andrew)
2) How do the boys look like? (
They are much alike. They are tall and slim.)
3) What kind of boy is Pete? (
he has got wavy brown hair and grey eyes).
4) What has Pete? ( He has a
dog called Mozart)
5) Who has a new computer?
(Andrew)
6) What would the boys like to
do? (e-mail friends)
T. Do you have e-mail friends?
11.
Заходить Мері Поппінс. Вона приносить листа.
P. Oh! Merry Popins! What have
you?
M. Hello! I have a letter from
England . (зачитує листа)
T. Say. What Sally looks like?
12. Розвиток монологічного мовлення. Учні розповідають про свого друга.
13. Письмо. Робота за таблицею.
What do you like to do with
your friend?
play football
walk together with
my friend.
I
like do shopping
play computer games
listen musiс.
14. Релаксація. Учні співають пісню про друзів.
T. I see you are little bit
tired, so let’s sing a merry song about friend.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Домашнє завдання.
T. Our lesson is coming to end,
so open your daybooks and write down the homework.
1 група. Виконати вправу 1. С. 22 в робочому
зошиті.
2 група. Написати твір «Мій найкращий друг»
3 група. Написати листа до газети про свого друга.
2. Підведення підсумків уроку.
Бесіда в режимі: Т-Р1-Р2-Р3…
So what was the topic of our lesson? Do you like our lesson?
T. The lesson is over. Dear
children I enjoyed
our lesson today. Thank you very much and good-bye.
Додаток
Complete
the poem with the words from the box and learn it by heart.
Umbrella, take, compete, stay,
much, sometimes, walk
With
a friend
I can talk with a friend
And __________ with a friend
And share my ______ in the rain.
I can play with a friend
And _____ with a friend
And learn with a friend
And explain.
I can eat with a friend
And ________ with a friend
And even ______ disagree.
I can ride with a friend
And ________ pride with a friend
A friend can mean so ______ much to me!
By Vivian Gouled
Make
up questions and answer them.
1) Helen/ many/
didn’t/ Why/ friendships/ develop?
2) Helen / were/ and/
old/ How/ Natalie?
3) stand/ Helen/ Why/
Natalie/ couldn’t?
4) want/ Natalie/ do/
What/ to/ day/ did/ one/ Helen?
5) Natalie/ did/
Where/ live?
6) was/ to/ Natalie’s/
surprised/ house/ Why/ see/ Helen?
Match
the parts of the proverbs.
1) a friend in need … a) is the medicine
of life
2) A man is known… b) no man
3) Money can’t … c) is to be
one
4) A faitful friend … d) by the company
he keeps
5) The only way to have a friend …
e) is a friend indeed
6) One man … f) buy
friendship
Fill in the missing
letters.
Seri- us, e-sy-going, relia-le, m-an, hon-est, pol-te, optim-stic, n-at,
ag-ressive, cl-ver, fri-ndly, helpf-l, k-nd, st-pid, br-ve.
Match the
parts
1. Her hair is short a) Я відчуваю себе щасливою, коли я
залишаюся з нею.
2. I feel happy when I am b) Вона також щедра.
staying with her.
3. We share secrets.
c) У неї коротке волосся.
4. She is generous too.
d) Ми ділимося таємницями.
5. She always makes me laugh. e) Її улюблений колір синій.
6. Her house is near the school.
f) Вона завжди змушує мене
сміятися.
7. Her favourite colour is blue.
g) Її будинок знаходиться недалеко
від школи.
Song. A friend is the
best thing to have.
A friend is the best thing to have,
A friend is a great thing to be,
If you have a great friend
From beginning to end.
You can be as lucky as me!
A friend is the best thing to know,
A friend will always be there,
If you have a great friend
From beginning to end,
You’ll always have someone who cares!
Ти завжди будеш мати поряд когось небайдужого.
Немає коментарів:
Дописати коментар